chory i lekarze

Profilaktyka zdrowotna gruczołu krokowego

Każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien raz w roku wykonywać badania pod kątem stanu zdrowia prostaty. Między innymi zaleca się badanie palpacyjne przez odbyt, USG oraz monitoring stężenia PSA w surowicy krwi. Jest to ważne, bo zmiany nowotworowe mogą nie dawać początkowo symptomów. W przypadku dostrzeżenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego, należy niezwłocznie udać się do lekarza, bez względu na wyniki poprzednich badań.

Należy także zwrócić uwagę na związek między rakiem prostaty a trybem życia i odżywiania. W profilaktyce choroby nowotworowej gruczołu krokowego istotną rolę odgrywa rzucenie palenia tytoniu, aktywności fizyczna i wysokobłonnikowa dieta z niską zawartością tłuszczu, a także redukcja stresu. Przed rozwojem choroby chroni selen, witamina E, isoflawony, likopeny, retinoidy, czyli związki zawarte między innymi w białym mięsie, rybach, warzywach – szczególnie pomidorach i soi. Przykładowo isoflawony spowalniają rozrost komórek rakowych, dieta niskotłuszczowa wzbogacona siemieniem lnianym może zmniejszać poziom hormonów i hamować rozwój choroby.

Likopen jest naturalnym przeciwutleniaczem, czyli związkiem, który chroni komórki przez starzeniem się i patologicznym namnażaniem. Dużo likopenu zawierają pomidory i ich skoncentrowane przetwory, takie jak ketchup i przeciery. Gotowanie pomidorów sprawia, że rozpadają się ściany komórkowe w tkankach owoców, przez co zawarte w nich związki biologiczne są lepiej przyswajane. Lekarze potwierdzają, że spożywanie dwa razy w tygodniu pomidorów w postaci zup i sosów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Inne choroby mężczyzn

dna moczanowa Dna moczanowa - inaczej bywa nazywana skazą moczanową lub podagrą. Choroba u mężczyzn zaczyna się zwykle po 40 rż. choć może również objawić się wcześniej.

dieta Leczenie dny moczanowej - warunkiem skuteczności leczenia jest edukacja pacjenta, który musi długofalowo zmodyfikować swoje złe nawyki życiowe.